تبلیغات
خانه بازی
سر در گم در حل معمای مرگ


این طور که به نظر می رسد شرکت Konami بعد از انتشار نسخه پنجم Silent Hill به استعداد ذاتی خود در خلق عناوین ترسناک پی برده است، از این رو سعی در خلق سوژه های جدیدی کرد و چه چیزی از این بهتر که یک طرح خودساخته به دست این شرکت بیفتد. به همین دلیل بود که این شرکت طی مذاکراتی، خود را به عنوان ناشر این طرح که همان Saw بود، معرفی کرد. عنوان Saw یک عنوان در سبک ترسناک است که بر اساس فیلمی با همین نام ساخته شده است. این بازی در ابتدا توسط شرکت Brash Entetainment در حال ساخت بود. اما به دلیل مشکلات مالی، این عنوان به دست Konami افتاد. بازی Saw همانند فیلم های خود شما را در مقابل معماهای Jigsaw قرار می دهد که حل یا عدم حل این معماها می تواند راهی برای ادامه زندگی یا مرگ باشد...


باز هم شروع یک ترس ...

آیا تا بحال هیچ گونه خطای بزرگی انجام داده اید؟ آیا این خطا علاوه بر رنج و عذاب شما باعث آزردگی دیگران هم شده است؟ اگر این طور است، منتظر Jigsaw باشید، زیرا مطمئنا نفر بعدی شما هستید. دوست عزیز ما آقای Jigsaw شغل شریفی دارند و هر یک از آدم هایی که در گذشته شان خطاهایی بزرگ وجود داشته باشد را گرفته و آنها را چون موش آزمایشگاهی وارد معماهایی سخت می کند. شما باید در طی این مسیر با دیگر افرادی که در آنجا هستند همکاری کنید تا شاید این کار بتواند کمکی برای فرار از دست این قاتل زنجیره ای باشد.
ادامه مطلبو ببین ...داستانی پایبند به فیلم...

با توجه به اینکه این بازی تاریخی نزدیک با پخش قسمت ششم این فیلم در سینما دارد، اما به هیچ وجه داستان مشابهی را با این بازی دنبال نخواهد کرد. داستان بازی بین نسخه اول و دوم این فیلم اتفاق می افتد و محوری ترین نکته در طی مراحل و داستان این بازی حل معماهایی است که به وسیله Jigsaw طراحی شده است و شما برای زنده ماندن باید حتما این معماها را حل کنید تا بتوانید خود را برای حل معماهای بعدی آماده سازید. شما در این بازی در نقش دیوید تپ (David Tapp) که یکی از کاراگاهان دادگاه نظامی آمریکا است، قرار دارید. سرنوشت او با Jigsaw یکی می شود. این در حالیست که دیوید شاهد مرگ همکار و دوست خود، کاراگاه استیون سینگ (Steven Sing) بود که در یکی از تله های Jigsaw افتاد. همین اتفاق باعث ضربه روحی شدیدی به او می شود. بعد از تمام این اتفاقات و مشکلات دیوید در دادگاه نظامی، او بر اثر شلیک گلوله ای توسط زپ هیندل (Zepp Hindle) بیهوش می شود و بعد از این اتفاق Jigsaw فردی را برای مداوا کردن دیوید به آنجا می فرستد. این فرد هم در حین مداوا، کلیدی را در سینه او جاسازی می کند و بعد از این کار دیوید را به آسایشگاه متروکه Jigsaw می برد. بعد از مدتی ناگهان دیوید بیدار می شود و خود را بسته و با کلاهکی تیغه دار روی سرش می بیند و...
                       

دوست یا دشمن، مسئله این است!!!

در این بازی تنها شما نیستید که در چنگال Jigsaw گیر افتاده اید و تمام افرادی که در چنگال او اسیر شده اند به نحوی با شما یا با دیگر آدم های آنجا ارتباط دارند. همین مورد باعث می شود علاوه بر اینکه باید به فکر حل و رهایی از دست معماهای Jigsaw باشید، همیشه ذهن شما مغشوش اطراف و آدم های کنار خود باشد، چون بازی به گونه ای است که نمی دانید همه افراد آنجا بد هستند یا خوب؟! از این رو بعضی از آنها می توانند بسیار مفید باشند و برخی دیگر نیز حتی می توانند باعث مرگ شما شوند! برای همین است که اعتماد به یک فرد در شرایط سخت یک ریسک بزرگ برای شما به حساب می آید. حتی ممکن است Jigsaw به یکی از این افراد برای آزادی اش دستور بدهد که شما را به قتل برساند یا برای شما مشکلی درست کند.

                                                                                  
تله هایی برای مرگ یا زندگی...

محوری ترین  نکته در قسمت داستانی و پیش بردن بازی را معماهایی که توسط Jigsaw طرح شده است تشکیل می دهد. از این رو معماها و تله های زیادی در بازی گذاشته شده که ما در اینجا فقط به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

1 – آرواره: همان طور که قبلا هم توضیح داده شد، اولین تله در بازی همین وسیله است که روی سر ما گذاشته شده است و اگر ما نتوانیم این وسیله را از سر خود برداریم سر ما قطع خواهد شد. این وسیله انواع مختلفی دارد و در طی بازی نیز بر سر دیگر قربانیان Jigsaw هم گذاشته خواهد شد.
 
2 – در: پشت درها اکثرا سلاح های مختلفی مانند Shotgun قرار داده شده است که اگر آن ها را با سرعت باز کنید، سر مبارک شما بر باد فنا خواهد رفت! البته در تمام درها این نکته رعایت نشده است و این باعث می شود که شما ندانید که کجا باید در را سریع و یا آهسته باز کنید. باید گفت که این درها پس از بسته شدن دیگر باز نخواهند شد!

3 – خرده شیشه: دیوید در این بازی پا برهنه حرکت می کند. از این رو همیشه باید به پایین پای خود نگاه کنید چون ممکن است خرده شیشه هایی که در زیر پای شما قرار دارد، باعث شود یکدفعه نیم بیشتری از جان شما کم شود.

4 – قربانی: همان طور که گفته شد مهم ترین دشمنان و یا تله هایی که Jigsaw ممکن است برای شما کار بگذارد همین افرادی است که در این بازی و در کنار شما گرفتار هستند، پس هیچ وقت آنها را فراموش نکنید.


آیتم هایی جدید از عنوانی جدید...

مطمئنا هر بازی ای آیتم های زیادی دارد و بازی Saw هم از این قاعده مستثنی نیست. در مورد سلاح های این بازی باید گفت که آنها عموما سلاح های سردی مثل لوله، چاقو و... هستند که می توانید با استفاده از آنها دشمنان را از پای در بیاورید. سیستم سلامتی این بازی شبیه به عناوینی نظیر Call of Duty نیست و جان شما در این بازی مشخص است. موادی که سلامتی شما را برمی گردانند، دو دسته هستند: یکی از آنهاHealth Hypos  نام دارد. شما نمی توانید آن را با خود حمل کنید و به محض دست زدن در همان لحظه مصرف خواهد شد، اما برخی دیگر که Health Hypodermic نام دارند را می توانید استفاده کنید(هر چه دکمه مورد نظر را بیشتر نگه دارید، جان شما بیش تر پر خواهد شد!). در بازی برخی از درها قفل هستند از این رو باید قفل ها را باز کنید. برای اینکار باید دو به دو دایره های هم شکل را در کنار هم قرار دهید. شخصیت اصلی بازی برای روشن کردن محیط اطراف خود از فندک استفاده می کند. شاید این حرکت جالب باشد، اما عیب هایی هم دارد. اول اینکه فندک نمی تواند محدوده زیادی را روشن کند و این باعث می شود که محدوده کمتری قابل دید باشد! نکته دوم هم اینکه ظاهرا دوستان ما در استودیوی Zambie  به وجود هوا در بازی دقت نکرده اند، چون وقتی که شخصیت اصلی با فندک روشن در حال دویدن است، فندک خاموش نمی شود! در بازی شما می توانید هر یک از قفسه ها و کمدها و... را جست و جو و بازرسی کنید و هیچ گونه محدودیتی برای انجام این کار وجود ندارد. در این کمدها هر گونه وسیله ای نظیر میله، دارو و... وجود دارد. حتی ممکن است که در این مکان ها هیچ چیزی برای برداشتن وجود نداشته باشد!
                                                                                

محیطی گرم، تاریک و خاموش همراه با ترس...

محیط بازی عموما تاریک است و بعضی جاها هم به وسیله نور کم فندک یا چراغ های مهتابی کم نور و... روشن هستند. از این رو باید همیشه فندک خود را در دست بگیرید تا بتوانید جلوی چشمان خود را ببینید. نوشته هایی خونین روی زمین و یا عکس هایی عجیب روی دیوار از جمله آن ها هستند. اما چیزی که عجیب تر است وجود عکس های تیکه های معما روی دیوار است که تقریبا در سرتا سر بازی گنجانده شده اند.


هوشی برای بیهوشی!!!

دشمنان در این بازی اصلا هوش مصنوعی خوبی ندارند. آنها تنها با یک ضربه سعی در نابودی ما دارند و از سیستم "یکی من یکی تو" پیروی می کنند. یعنی وقتی شما یکی زدید او هم یکی می زند و اصلا در برابر ضربات ما دفاع و یا جاخالی نمی دهد!

نورپردازی در تاریک ترین بازی جهان...

نورپردازی این بازی همانند دیگر عناوین شرکت Konami یکی از بهترین هاست و جزو بزرگترین محاسن این بازی محسوب می شود. در بازی تغییر رنگ سایه ها وجود دارد، یعنی بر خلاف عنوانی مثل Riddick همه سایه ها سیاه نیستند و جلوه های کمرنگ و پررنگ در بین آنها وجود خواهد داشت. در بازی بازتاب هم وجود خواهد داشت از کاشی های دورتا دور دیوار گرفته تا آینه و کف زمین در همه و همه اینها نیمسایه وجود داشته است. چرخش سایه نیز یکی از محاسن این بازی است.


فیزیک بلا تکلیف...

فیزیک بازی نیز خوب کار شده است. در یکی از مراحل بازی باید دیوار را خراب کنید. دیوار در ابتدا به 5 تیکه بزرگ تقسیم می شود، اما در نهایت 2 تیکه از آن باقی می ماند و بقیه غیب می شود، اما در جایی دیگر که یکی از قربانیان در را می شکند. تمام تیکه های شکسته در باقی ماند! البته فیزیک بازی به جز چند مورد بالا دیگر مشکلی نداشت و خوب کار شده بود.


صدایی ابدی برای یک عنوان جدید...

شخصیت هایی مثل Jigsaw و Billy با صدای توبین بل (Tobin Bell) یعنی همان شخصیتی که در فیلم های اصلی آن هم بازی کرده بود، گفته می شود. اما در مورد شخصیت اصلی بازی اینگونه نیست و شخصیت اصلی فیلم این شخصیت یعنی دنی گلوور (Danny Glover) به جای او سخن نمی گوید. صداگذاری محیط عالی کار شده است. صدای افتادن میله، صدای برخورد یک فرد با تور، صدای قدم های شما در آب و... به خوبی نشان داده شده است.


موسیقی برای یک بازی ترسناک...

موسیقی در این بازی مثل صداگذاری این بازی قوی نیست. در یکی از مراحل که دشمنان زیادی به سمت ما حمله کردند، ناگهان شاهد صحنه غیر منتظره ای بودیم و آن، این بودکه موسیقی به جای آنکه حس هیجان را برقرار کند به سمت و سوی آهنگهای عاشقانه رفت!!

نتیجه:

Konami و تجربه او توانست با عنوان Saw سبک ترسناک را یک قدم به جلو ببرد. البته این عنوان اصلا آن چیزی نبود که طرفدارانSaw  و سبک ترسناک انتظار آن را می کشیدند. اما پایبندی این بازی به اصل فیلم باعث شده تا با بازی تقریبا خوبی رو به رو باشیم.

ارسال شده توسط : امیر عباس در تاریخ : یکشنبه 3 آبان 1388 و ساعت : 10:37 ب.ظ
مرتبط با موضوع : بازی ،
هر آنچه یك طراح نیاز دارد
بهترین ابزارهای طراحی وب و گرافیك و ...
www.Kashkul.com
مرجع قالبهای میهن بلاگ
مرجع رسمی قالبهای میهن بلاگ تأیید شده توسط تیم مدیریتی سایت میهن بلاگ
www.P30Temp.co.cc
محل تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مكان
محل تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مكان
محل تبلیغات شما
 تبلیغات شما در این مكان
Coded By : www.Kashkul.com - www.P30Temp.Co.Cc - Powered By : MihanBlog.Com